
1200-Tallet, Stubber Kloster og Kongemangten
Mordret i Finderup Lade
Bogen tager sit udgangspunkt i 1275 til 1287 – hvor der bliver skrevet Danmarks historie omkring hvem der skal være konge af landet.
Hovedpersonen er den unge Kirstine, som er ud af en magtfuld adelig familie, Hvideslægten. Selv mærker hun ikke særlig meget til de adelige aner, da hun i unåde bliver placeret på Stubberup Kloster mellem Holstebro, Skive og Viborg.
Kirstine får en svært start, men vænner sig efterhånden til Klosterlivet. Da priorinden Dagmar dør, bliver Kirstine udnævnt til at være den nye priorinde. En opgave der ikke nødvendigvis er let i et Middelaldersamfund, hvor der hersker spændinger mellem adelen, Kongen, storbønderne og kirken.
Kirstine leder sit kloster med vestjysk omtanke og et godt handelstalent. Uden selv at ville det bliver hun og klostret inddraget i en lang kæde af dramatiske begivenheder, der leder frem til mordet på Kongen Erik Klipping (Kendt som mordet i Finderup Lade).
Fra Finderup Lade er der ikke langt til Vinderupgård, hvor riget tidligere marsk Jens Kalf og hans søn spiller en hovedrolle i kampen om kongemagten, men også i forhold til den unge priorinde Kirstine, fra Stubber Kloster.
Min vurdering
En spændende bog, som indeholder et stykke Danmarkshistorie – Skrevet på en måde, der gør begivenhedernes gang både spændende og samtidig nærværende gennem fortællingen om Kirstine.
Så kan du lide historie og dramatik er dette bogen for dig. Dog vil jeg sige at den første halvdel af bogen, var lidt langtrukken at komme i gennem. så læseren skal have tålmodighed før der endelig sker noget, men så tager begivenhederne også fat – og der er ligesom en linie gennem bogen. Men kortet væsentligt ned ville klart have været en fordel for bogen. Umiddelbart virker bogen troværdig og jeg synes også det giver en spændende strejf at bogen er bygget over virkelige begivenheder. Og der er ingen tvivl om at der er gjort et grundig research arbejde omkring bogens tilblivelse.
Alt i alt
En spændende historisk roman – dog lidt langtrukken
Indlæg med interesse for læseren
Lars står bag romanerne om Stubber Kloster: – Jeg har skrevet på bøgerne i 12-13 år
Den første bog var han syv år om at skrive – den tredje regner han med at have klar om et par år
Forfatter
I over 40 år har han arbejdet i, fortrinsvis i finanssektoren, bl.a. i Grønland og som områdedirektør i et landsdækkende pengeinstitut. De sidste 13 år som administrerende direktør for en lokal, grøn bank i København. Udover finansektoren har Lars Frederiksen været beskæftiget med kartoffelavl, og han har sejlet på Nordatlanten ved Færøerne og Grønland. Har varetaget adskillige tillidshverv, med bestyrelsesposter i mange typer virksomheder. Han har dyrket lokalhistorie i en menneskealder og har bl.a. siddet i bestyrelsen for den lokale egnshistoriske forening.
Fakta om bogen
Forfatter: Lars Novrup Frederiksen
Udgivelsesår: 2017
Side antal: 600 sider
Forlag: Hovedland
Boganmeldelser
Biografier efter forfatter (Alfabetisk)
Biografier side 1 Biografier side 2 Biografier side 3 Biografier side 4
Krimi efter forfatter (Alfabetisk)
Skønlitteratur efter forfatter (Alfabetisk)
Skønlitteratur side 1 Skønlitteratur side 2 Skønlitteratur side 3 Skønlitteratur side 4
Handlingen foregår i eller omkring:
![]() |
![]() |
|
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens | Kugleregn af Emil Fintenborg | |
![]() |
![]() |
|
Til fest med Eliten af Klara Togo Donkild | Nøgen – Mit liv som stripper af Alessandra Gigi Staunstrup | |
![]() |
![]() |
|
Evelyn Hugos 7 ægtemænd af Taylor Jenkins Reid | Oplyst af Tara Westover | |
![]() |
![]() |
|
Unåde af Brian Sandberg | De siger jeg er psykopat af Tine Wøbbe | |
![]() |
![]() |
|
Min far sektlederen af Rachel Jeffs | Immigranterne af Howard Fast |
![]() |
![]() |
|
Sigøjnerinden fra Sevilla af Ildefonso Falcones | Russka af Edward Rutherfurd |
![]() |
![]() |
Uro af Jesper Stein | Ukuelig af Laura Hillenbrand |
|
![]() |
![]() |
|
Den Serbiske dansker af Leif Davidsen | Sandheden er ikke for os af Morten Buschmann | |
|
![]() |
![]() |
|
Anden generation af Howard Fast | Himlen over min fars tag af Zeinab Mosawi | |
|
![]() |
![]() |
|
Emmas bog af Katrine Wessel | Et nødvendigt offer af Finn Halfdan | |
|
![]() |
![]() |
|
Bye Bye Blackbird af Jesper Stein | Ensomme hjerters klub af Lotte og Søren Hammer | |
|
![]() |
![]() |
|
16 år i Sibirien af Rachel og Israel Rachlin | Dronningen af Saba og Kong Salomon Anne Lise Marstrand-Jørgensen | |
![]() |
![]() |
|
Zov af Pavel Filatjev | De bortførte piger af Mary Lynn Bracht | |
![]() |
![]() |
|
Den danske soldat af Emilia Hansen | Tillid af Hernan Diaz | |
![]() |
![]() |
|
Fjerne stjerner af Barbara Bickmore | Calcutta nætter af Rebecca Ryman | |
![]() |
![]() |
|
Claudine af Colette | I min tid af Ulla Terkelsen | |
![]() |
![]() |
|
I giftefærdig alder af Sharon Maas | Ingemannsland af Peter Ingemann | |
![]() |
![]() |
|
Piraten af Harold Robbins | Uro af Jesper Stein | |